Proč izolovat zdivo?

Všimli jste si na omítce u svého domu vlhkostních map ? Máte pocit, že v bytě je hlavně v letních měsících těžký, vlhký vzduch i když větráte? Za těmito problémy může být mimo jiné proces kapilárního vzlínání vody ve stavebních konstrukcích Vašeho domu přes nefunkční nebo dosluhující izolace.

Kdy nejčastěji provádíme dodatečné izolace vlhkého zdiva?

  • při zjištění příznaků vlhkého zdiva obývaných domů a budov
  • před zateplením pláště domů a před výměnou starých oken za okna nová v případě příznaků vlhkého zdiva
  • provedení dodatečných izolací před rekonstrukcí starších budov a domů

 

Jaké problémy vyřešíme, pokud se rozhodneme izolace odborně provést?

  • Snížení tepelných ztrát v zimním období a tím i snížením nákladů na vytápění.

Důsledkem zavlhlých konstrukcí a obsahem vody v pórech materiálu stavebních konstrukcí se zvětšuje tepelná vodivost zdiva,čímž dochází ke značným teplotním a ekonomickým ztrátám při vytápění obytného prostoru způsobených i pocitem potřeby častějšího větrání.

vlhká zeď

  • Snížení relativní vlhkosti v bytě a celkové ozdravení vnitřního mikroklimatu v bytě.

Při zvýšení relativní vlhkosti nad 80% a vlhkosti omítek přesahující 4% vznikají optimální podmínky pro rozvoj mikroorganismů vegetujících na vlhkém povrchu konstrukcí domu, především plísní a hub. Dochází k rychlejšímu znehodnocování předmětů náchylných na vlhko. Delší pobyt v takových prostorách je navíc hygienicky nepřípustný a může být příčinou vzniku zdravotních problémů, jako jsou alergie, dýchací potíže, kloubní onemocnění a jiná chronická onemocnění.

mokrá mapa na zdi

  • Odstranění problémů s degradací zdiva, „sprašováním“ vlhké omítky, odstranění příčiny hniloby zabudovaných dřevěných konstrukcí.

Pohybem vody do porézního zdiva se ve stavebních materiálech transportují nežádoucí soli. Obecně jsou soli sloučeniny jednoduchých nebo složitých kationů a anionů a určitá část z nich se po odpaření vzlínající vody koncentruje v povrchových vrstvách, omítkách a nátěrech, kde po nashromáždění ve zdivu dochází k jejich krystalizaci a mnohonásobném zvětšení objemu. Tento proces vede k destrukci zdiva, opadávání omítek a odlupování – sprašování malby. Zjednodušeně tedy můžeme říci, že se jedná o formu chemické koroze zdiva. V zabudovaných dřevěných konstrukcích pak dochází k znehodnocení a nevratnému poškození dřeva dřevokaznými houbami. V případech dlouhodobého namáhání objektů vodorozpustnými solemi může být i ohrožena statická spolehlivost konstrukcí.

Mokré stěny

  • Odstranění kondenzace vody na mokrých stěnách. 

Pro průměrný byt bývá udávána produkce vodních par v hodnotách 10 – 15 kg za den. Příčinou vzniku povrchové kondenzace jsou změny teploty a vlhkosti v obytných prostorech. Při poklesu teploty pod teplotu rosného bodu tato pára kondenzuje na prochlazených vlhkých stěnách.. Ke kondenzaci vzdušné vlhkosti nejčastěji dochází na severních stěnách domů a v rozích domů s omezenou výměnou vzduchu.

Zeď v bytě​​